Zabłąkał mi się szkic wpisu, więc akurat opublikuję w ten chłodny, grudniowy wieczór.

Polska pod względem turystycznym jest krajem bardzo ciekawym. Tyle można zobaczyć, zwiedzić, poznać. Mimo to wiele razy słyszałam, że „nie, ja nie spędzam urlopu w Polsce, bo…”. I tutaj padała litania, gdzie kluczowym problemem były „nie te warunki”, „nie ta obsługa” itp.

Czy jest aż tak źle? Raczej nie można dogodzić komuś, kto Polski zwiedzać nie chce. Bo baza turystyczna się rozrasta – raz jest lepiej, raz gorzej, ale to kwestia poszukania odpowiednich warunków, poczytania, aby uniknąć rozczarowania. Wiele razy było tak, że coś mi się również nie podobało, ale wtedy można wybrać inne miejsce. Uważam, że w życiu trzeba wszystkiego spróbować – od komfortowego SPA po lokalny festyn. Przy czym może okazać się, że ciekawe miejsca są na wyciągnięcie ręki…

We wrześniu byliśmy na Dniach Wina w Środzie Śląskiej. Cała impreza toczy się w centrum miasteczka. Rynek na dwa dni zostaje odcięty dla zmotoryzowanych (impreza odbywała się dokładnie w dniach 12-13 września).

sroda1

My pojawiliśmy się w niedzielę, akurat w momencie, kiedy rozpoczął się koncert Średzkiej Orkiestry Dętej.

sroda2

Bardzo mnie cieszy, że nadal można posłuchać takich orkiestr, bo jest ich obecnie coraz mniej. Dawniej wiele miejscowości miało swoje zespoły, często działające przy zakładach pracy. Dziś niestety to rzadkość. Dla ciekawych, Średzkiej Orkiestry Dętej można posłuchać w internecie:

Zaraz po wysłuchaniu kilku utworów poszliśmy buszować po licznych straganach – wbrew pozorom nie tylko z winem. Z jednej strony miody, chleby, sery, wędliny. Z drugiej wszelakie rękodzieło. Tutaj muszę przyznać, że bardziej odpowiadają mi jednak lokalne produkty z rejonu rodzinnych Pałuk, ale co kraj to obyczaj, więc trzeba próbować, a nie narzekać.

sroda3

sroda4

sroda5

Dla dzieci przygotowano także liczne atrakcje, więc syn był bardzo szczęśliwy. Od malowania twarzy po rzucanie… nożem.

sr2sr3Niektórzy rycerze byli zmęczeni 😉

sr1

Jak patrzę na te zdjęcia, to aż nie wierzę, że co dopiero było tak ciepło, a już nadchodzi zima. 🙂

Reklamy